NAJLEPSZE SPOSOBY NA EKOLOGICZNE, WIOSENNE PORZĄDKI

 Niezależnie od tego czy planujesz wielkie wiosenne porządki, czy tylko szybkie sprzątanie, bez porządnych środków czystości nie obejdzie się. Niestety większość preparatów zawiera substancje gryzące, które powodują podrażnienia skóry. Czy można tego uniknąć? Oczywiscie! Rozwiązaniem są tutaj ekologiczne środki czystości.  Więcej na ten temat przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury! 

Ekologiczne środki do czyszczenia domu

Wiele osób korzysta ze środków czystości, które w składzie zawierają chor czy podchloryn sodu, a więc substancje, które mogą być przyczyną zatruć wziewnych czy podrażnienia skóry. Co więcej, po sprzątaniu z wykorzystaniem takich środków w całym domu panuje nieprzyjemny, drażniący zapach. Warto też zaznaczyć, że resztki wymienionych preparatów spływają do instalacji kanalizacyjnej, a opary unoszą się w powietrzu ‒ wszystko to ma szkodliwy wpływ na nasze środowisko.

Należy więc dokładnie przemyśleć wybór preparatów, których używamy do sprzątania i postawić na te, o przyjaznym składzie. Ekologiczny płyn do praniaekologiczny płyn do szyb, eko tabletki do zmywarki  i inne tego typu środki możemy zakupić w sklepach stacjonarnych – a jeśli nie będą dostępne w pobliżu naszego miejsca zamieszkania w sklepie internetowym. To nie koniec, preparaty do czyszczenia różnego typu powierzchni możemy też wykonać samodzielnie. 

Środki czystości własnej roboty 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie kilku preparatów do czyszczenia różnego typu powierzchni. Wszystkie niezbędne składniki są ogólnodostępne, a wykonanie preparatu zajmie nam zaledwie kilka minut. 

1. Płyn do mycia szyb 

Do przygotowania ekologicznego płynu do mycia szyb potrzebować będziemy takich składników, jak: 

  • 0,5 l wody
  • 4 łyżki octu
  • 2 łyżki soku z cytryny 

Wszystko mieszamy i wlewamy do spryskiwacza. 

2. Płyn do mycia naczyń 

Wszystkim osobom, które nie korzystają ze zmywarki podpowiadamy, że płyn do naczyń własnej roboty doskonale poradzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami. 

Składniki: 

  • sok z trzech cytryn
  • szklanka soli drobnoziarnistej
  • szklanka białego octu 

Wykonanie: 

Sok z cytryny mieszamy z solą, wodą i octem. Całość gotujemy przez około 8-10 minut. Gdy płyn się zagęści, wlewamy go do szklanego naczynia. 

3. Sanitariaty i kafelki 

Czyszczenie sanitariatów i kafelek to nie lada wyzwanie. Tutaj również doskonale sprawdzi się preparat własnej roboty. 

Składniki: 

  • 0,5 szklanki sody oczyszczonej
  • 2-3 łyżki octu

Wykonanie jest bardzo proste wystarczy zmieszać oba składniki i możemy rozpocząć wielkie sprzątanie. 

4. Brudne fugi 

Zabrudzone fugi to problem, z którym walczy wiele osób. Mamy rozwiązanie. 

Składniki: 

  • soda oczyszczona 
  • woda

Wykonanie:

Mieszamy oba składniki, w taki sposób, aby powstała papka, następnie, z wykorzystaniem szczoteczki do zębów, szorujemy fugi. 

Podsumowanie 

Warto zadbać o własne zdrowie, a także o środowisko i postawić na naturalne środki czystości. Wykorzystanie ekologicznych preparatów takich, jak musy czyszczące, uniwersalne płyny czy czarne mydło sprawi, że zarówno wielkie porządki, jak i standardowe sprzątanie będą bardzo przyjemne. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *